Valimismaratoni viimane ring staadionil

2021. aasta kohalike valimiste maraton on jõudnud viimasele ringile ehk staadionile, kus oleme ka meie ehk publik ehk valijad, kes otsustavad, kes 10 025 võistlejast on need 1717, kes ületavad lõpujoone ja saavad medalid ehk osutuvad valituks. Olen läbinud mitmeid maratone ja saanud ka medaleid, ühe sain 2005. aastal isegi kohalikul valimismaratonil. Sel korral olen publikus. 

Võrreldes 2017. aasta KOV maratoniga on sel aastal osalejaid 1779 võrra vähem. Loodetavasti ei kajastu see publiku huvi languses, näiteks 2017. tuli staadionile vaid 53% kõigist nendest, kellel pilet ehk hääleõigus oli olemas. Need 1717 medalisti hakkavad otsustama ka nende üle, kes staadionile ei tule või virtuaalselt võistluste otseülekandele kaasa ei ela.  

Tallinna ja Peipsiääre Maraton

Suurim medalikomplekt, kokku 79 finišeerijale, jagatakse välja Tallinna Maratonil, kus tehniliselt toimub kokku 8 väiksemat võistlust (Kesklinna Maraton, Mustamäe Maraton, Lasnamäe Maraton jne). Osa medaleid jagatakse KOVVS võistlusmäärustiku järgi kohalikel osavõistlustel, teised medalistid selguvad d’Hondti jagajate meetodil ülelinnalise nimekirja alusel. 

Ainus teine mitme osavõistlustega (ehk valimisringkonnaga) maraton toimub sel aastal Peipsiääre vallas, kus üldvõitjad selguvad neljal erineval etapil. Kõikides ülejäänud Eesti linnades ja valdades on üks ringkond, kus reeglid on sellega ehk lihtsamad ja arusaadavamad.

Tartu Maraton ja teised

Suurima osalejate arvuga maraton toimub Tartu linnas, kus staadioniringile on jõudnud 384 kandidaati ehk võistlejat. Oma värvides särkidega (kollased, rohelised, punased, sinised jne) on Tartus kohal kõik suuremad spordiklubid ehk erakonnad, lisaks kaks üksikut hunti, kellel medalivõimalused on paraku olematud. Aga tähtis on ka osavõtt. Tartus jagatakse välja 49 medalikomplekti. 

Tartule järgnevad Pärnu Maraton (267 võistlejat), Saaremaa Maraton (264 võistlejat), Narva Maraton (255 võistlejat) ja Rakvere Maraton (204 võistlejat). Tallinna Maratoni suurimal etapil Lasnamäel on võistlustules 193 sportlast.  

Kõige väiksem maraton toimub Ruhnu saarel, kus osalejaid on vaid 19, kuid kus ka nendel valimistel on tõenäoliselt suurim protsent publikut võistlusele kaasa elamas.

Individuaalsete tulemustega võistkonnasport

Valimismaratonide puhul on oluline aru saada, et eelkõige on tegemist võistkonnaspordiga, kus loevad võistkonnaliikmete individuaalsed tulemused. Ka sportlased, kes jäävad viimaste sekka, aitavad oma võistkonnale (erakonnad või valimisliidud) sellega kaasa. Spordianalüütikud oskavad seetõttu ennustada, et suurema võistlejate arvuga klubidel on seetõttu mõningad eelised. Samas selguvad tulemused alles pühapäeva õhtul, kui staadionil publiku poolt antud hääled on kokku loetud. 

Kuigi võistluseid toimub sel nädalal üle-Eesti palju (kokku 79), siis tõenäoliselt on väga vähe neid kohti, kus üks spordiklubi saab rohkem kui 50% kõikidest medalitest. Aga 2017. aasta Tallinna Maratonil sedasi juhtus, kui rohelisi särke (täpsustan, et tumerohelisi, sest helerohelised medalile ei jõudnud) kandnud klubi seda teha suutis. See on tõenäoliselt ka selle spordinädala üks põnevamaid küsimusi, sest reaalsed võitjad on lõpuks need, kes pärast finišit suudavad mõne teise klubiga, kellega koos medalite arv üle 50% tõuseks, edasises koostöös kokku leppida.

Mõnes vallas või linnas võib juhtuda ka olukord, kus võitjad on lõpuks teise ja kolmanda tulemuse teinud võistkonnad, kellel koostöö sobib rohkem. Näiteks viimasel Riigikogu maratonil sai parima tulemuse kollaste võistkond, kuid valitsuse moodustasid kõigepealt hoopis rohelised, valged ja sinised.

Avalikkuse ees võistlevad spordiklubid üksteisega. Õnneks tundub, et nendel valimistel on veidi vähem vastandumist, kui varasemalt. Näiteks sinised üritavad Tallinna Maratonil juba enne finišit välistada koostööd rohelistega, aga see tähendab, et ühe laua taha peaks hiljem saama ka nii kollased, punased kui valged, mis on ilmselt kõige ebatõenäolisem stsenaarium. Samas ei tasu ühtegi välistamist uskuda, sest näiteks ka enne Riigikogu maratoni välistasid rohelised koostöö valgetega, aga poliit-matemaatiline lõppseis oli lõpuks teine.

Siseringis toimub tegelikult teistsugune ja oluliselt vähem kajastust saav võistlus, kus reaalsed konkurendid ollakse ühe klubi (erakonna või valimisliidu) siseselt. Tähtis on esisportlaste järel saada endale võimalikult kõrge koht, mis tähendab, et finišijoonel peab edestama oma spordiklubi teisi liikmeid. Kasvõi kõige napimalt. See tähendab, et medali saamiseks tuleb eelkõige meeldida oma spordiklubi fännidele ja toetajatele. 

Soovitused publikule

Kui oled oma kohaliku eluga rahul, siis vali neid, kes viimasel võistlusel edukalt esinesid ja kes hetkel valda või linna juhivad. Kui mitte, siis aplodeeri nende poolt, kes on uued tulijad või jäetud senisest juhtimisest kõrvale. 

Teisalt soovitan elada konkreetsele võistlejale kaasa sedasi, et sinu häält oleks rohkem kuulda. Tõin 2017. aasta võistlusest palju näiteid, kus ainult üks käteplaks oleks finišisse viinud sama erakonna või valimisliidu mõne teise sportlase. Spordiklubide esindusnäod saavad suure tõenäosusega valituks, pole niivõrd oluline, kui suur aplaus neile kokkuvõttes tehakse. 

Kindlasti ei soovita valida sellist esindussportlast, kelle puhul on selge, et pärast finišijoone ületust võtab ta medali kaelast ja annab selle edasi mõnele teisele oma tiimi liikmele. Selliseid sportlasi nimetatakse partideks. Sellistele pole mõtet plaksutada, isegi juhul kui ta sinule sobivas spordiklubis võistleb. Ära anna oma häält sellele, kes oma medali teisele kingib.

Tunnustus võistlejatele

10 025 sportlast on jõudnud oma staadioni viimasele ringile. Isegi kui mõni peaks neist vahepeal reaalselt ära surema, siis nimekirju ei muudeta ja antud hääl läheb endiselt arvesse. Võistlejate seas on nii 18-aastasi keskkooliõpilasi kui ka 80+ vanuses pensionäre. Keskmine võistleja on siiski 50-aastane. 

Sarnaselt spordivõistlustega väärivad kõik KOV maratoonarid tunnustust, kuigi seda ei peaks jagama neile, kes mitte ühtegi sammu ei tee ehk häält ei saa. Selliseid “sportlasi” on osalenud ka varasematel maratonidel. 

Publiku roll on minna kohale või anda oma panus virtuaalselt. Teadmiseks, et sel aastal on esmakordselt Eesti KOV maratonide ajaloos võimalik oma eelnevalt virtuaalselt antud häält pühapäeval paberkujul muuta!