115 534 kaduma läinud häält

[vc_row row_type=”row” text_align=”left” css_animation=””][vc_column][vc_column_text]

Valimisnimekirjal on volikokku pääsemise eelduseks 5% valimiskünnise ületamine, mis sõltub valimas käinute üldarvust ja on Tallinna linna puhul olnud 6049 häält (1996. aastal) kuni 10 925 häält (2013. aastal).

Kõige napimalt ületas künnise 1999. aastal Koonderakond, kes sai 7607 häält (5% künnis oli 7551), kõige napimalt jäid volikogust välja 2002. aastal Mõõdukad, kes said 4,9% ning Isamaaliit, kes jäi kohtade jagamisel ukse taha ka 6,8% häältega.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row row_type=”row” text_align=”left” css_animation=””][vc_column][vc_empty_space height=”20px”][/vc_column][/vc_row][vc_row row_type=”row” text_align=”left” css_animation=””][vc_column][vc_single_image image=”7898″ img_size=”full” alignment=”center” style=”vc_box_rounded” onclick=”img_link_large” img_link_target=”_blank”][/vc_column][/vc_row][vc_row row_type=”row” text_align=”left” css_animation=””][vc_column][vc_column_text]

Alates 1993. aastast on Tallinna linnavolikogu valimistel valimiskünnise alla jäänud erakonnad, valimisliidud ja üksikkandidaadid saanud kokku 115 534 häält. Seda on rohkem kui Keskerakond sai 2013. aasta valimistel Tallinnas.

Iga kümnes hääl läheb kaduma

Tallinna linnavolikogu valimistel on alates 1993. aastast antud kokku 1 141 352 häält, millest 10,1% ehk iga kümnes hääl on läinud valimisnimekirjale, kes pole künnist ületanud. “Kaduma läinud hääled” aitavad siiski kaasa üldise valimisaktiivsuse tõusule ja seoses sellega ka lihtkvoodi (isikumandaat) ja 5% valimiskünnise tõusule.

Puust ette ja roheliseks – Erakond Eestimaa Rohelised ei pääse Tallinna volikokku. Ma isiklikult sooviks, et nad pääseksid, kuid ei pääse. Rohelised said 2013. aastal kogu Tallinna peale kokku 1012 häält ja midagi ei ole teha – isegi neeonroheline video ei too Rohelistele 10 000 häält juurde. Ma ei ütle, et Erakond Eestimaa Rohelised poolt ei tohiks hääletada, sest mõtteviisi tuleb toetada, kuid puht praktiliselt – rohelistele antud hääl aitab nendel valimistel kõige rohkem ühte teist erakonda, kelle värviks on samuti roheline. Rohelistele antud hääl siiski toetab erakonda ja annab motivatsiooni järgmistel valimistel uuesti kandideerida. 2019. aasta Riigikogu valimistel võivad Rohelised teha väga hea tulemuse.

Täpselt samamoodi läheb sinu hääl kaduma, kui annad selle üksikkandidaadile või valimisliidule Metroolinn, Hääled, MEIE Tallinn, Eesti Ellujäämiserakond ja Eestimaa Ühendatud Vasakpartei.

Viimase 15-aasta jooksul on Tallinna linnavolikokku pääsenud alati vaid 4-5 erakonda. Ka kõige optimistlikum politoloog võiks ennustada, et sel korral on neid maksimaalselt 6: Keskerakond, Reformierakond, SDE, EKRE, IRL ja Tegus Tallinn, kus Savisaar peaks hääled kokku tooma. Vaba Tallinna Kodanik kahjuks sellesse nimekirja hästi ei mahu, kuigi mulle isiklikult meeldiks kui nad koha saaksid.

Täiendus 15:50: poliitika.gurud ennustavad, et IRL võib Tallinnas jääda napilt alla valimiskünnise. See number (5% koguhäältest) sõltub otseselt kõikidest valimas käinud isikutest ehk ka nendest häältest, mis “läksid kaduma”. Kui peaks juhtuma, et IRL jääb napilt alla valimiskünnise (mis tähendaks, et võrreldes 2013. aastaga peaks IRL kaotama üle 30 000 hääle), siis volikogu kohtade jaotusest võidaks kõige rohkem Keskerakond. 

Erinevalt poliitika.gurudest ennustan, et IRL siiski pääseb volikokku ja seoses sellega ei saa Keskerakond 50% enamust. 

Kokkuvõttes ei lähe Sinu poolt mõnele üksikkandidaadile või väiksemale valimisliidule antud hääl ühelegi teisele nimekirjale, kuid see võib, aga ei pruugi, aidata kaasa mõne nimekirja volikogust väljajäämisele ning seeläbi vähem mitmekesisemale volikogu koosseisule. 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row row_type=”row” text_align=”left” css_animation=””][vc_column][vc_empty_space height=”20px”][/vc_column][/vc_row]